Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.

USM 2016 på Limhamn

Tävlingsplats: Limhamns Sporthall (Grönalundsgatan 6)

Parkering: NY PARKERINGS-PLATS ÄR: Ringugnsgatan (se bild, karta nedan)

Med./Invägning Fredagen 12 feb: Malmö Arena Hotell klockan: 18.00 - 19.30 (bastu finns)

Tävling Lördag 13 feb: Pass 1 9.00 Pass 2, 13.00 med invigning

Tävling Söndag 14 feb: Pass 3, 9.00 Pass 4, 13.00 FINALER

Viktklasser Ungdom (Herr): 38/42, 46, 50, 54, 58, 63, 69, 76, 85, 85/100 kg

Viktklasser Ungdom (dam): 35/38, 40, 43, 46, 49, 52, 56, 60, 65, 65/70 kg

Anmälanjorgen.olsson@limhamnsbrottarklubb.se (senast 1 februari)

Anmälningsavgiften (400 kr/brottare) skall betalas in på LBKs plusgiro-konto: 43 97 41 - 0

Upplysningar:Tävlingsledare Jörgen Olsson 0734 - 02 45 31


Resultat Ungdoms-SM 2016
USM 2016
Malmö, 13.-2016-02-14
Deltagare / Resultatlista
Malmö, 13.-2016-02-14 
U
KvU
Klubbpoäng Alla
Matchlista nr.Namn matchlistaStart
16Matchlista 16 - FinalerSista listan (färdiga)
15Matchlista 15 (färdiga)
14Matchlista 14 (färdiga)
13Matchlista 13 (färdiga)
12Matchlista 12 (färdiga)
11Matchlista 11 (färdiga)
10Matchlista 10 Söndag 9.00 (färdiga)
9Matchlista 9Sista matchlista för idag ! (färdiga)
8Matchlista 8 (färdiga)
7Matchlista 7 (färdiga)
6Matchlista 6 (färdiga)
5Matchlista 5 EM pass lördag (färdiga)
4Matchlista 4 (färdiga)
3Matchlista 3 (färdiga)
2Matchlista 2 (färdiga)
1Matchlista 1 start 9.00 (färdiga)
NY P-PLATS!

För att underlätta för Er som besöker Limhamns sporthall så kan vi nu rekommendera parkerings-platser som ligger i direkt anslutning från Annetorpsvägen. Lättast för Er som kommer från Arena Hotell då man kommer längs Annetorpsvägen och sedan svänger ner till Ringugnsgatan. Där svänger man sedan in på idrottsplatsens grusplan (kommer finnas skyltar). 

Parkeringsplatsen Grönalundsgatan kommer endast vara öppen för klubbens medlemmar.


Se vägbeskrivning nedan:

Vägbeskrivning mellan Arena Hotell och Limhamns Sporthall

Malmö Arena Hotell

Invägningen (se inbjudan) kommer att ske på Malmö Arena Hotell som är beläget i Hyllie stadsdel precis intill det stora köpcentret Emporia. Hotellet består av 295 rum och är 15 våningar högt. Hotellet har även en direktanknytning till den stora Malmö Arena. Hotellet ligger en 10 minuters bilväg från Limhamns Sporthall då vi kommer att bistå med transport mellan hallen och hotellet. Vi kommer att presentera en tidtabell där ni kan se bussens avgångar från Sporthall och hotell. Vänligen tala om hur många som kommer att nyttja busstransporten då ni anmäler Era brottare.


Priser för deltagare, ledare och övriga: (I priserna ingår frukost, WiFi, och transport mellan hotell och Sporthall.)

Enkelrum 600 kr/natt    för 1 person

Dubbelrum 750 kr/natt  för 2 personer

trippelrum 900 kr/natt   för 3 personer

4 bäddsrum 1050 kr/natt för 4 personer


Vänligen vid beställning uppge koden: SMB160212

Det gäller att boka fortast möjligt då hotellet erbjuder dessa priser för begränsat antal rum.


PARKERING

Hotellet handhar egna p-platser (80 platser) till ett pris av 150kr/dygn (går ej att boka)

Annars finns P-platser i Emporias parkeringshus som ligger strax intill hotellet, kostnad: 140 kr/dygn



För bokning:

Best Western Hotell Malmö Arena Hotell

Hyllie Boulevard 2

215 32 Malmö

Telefon: 040 - 642 04 00

Mail: info@malmoarenahotel.com




 



Här kommer webb-sändningen visas!

Klicka in på  http://www.sport2u.se/ och gå sedan in på LIVE-fliken för att se hur webb-sändningen kommer se ut under USM.



Tre historiska Mästare

Limhamns Brottarklubb har haft tre stycken svenska ungdomsmästare genom tiderna. Jan-Åke Lövkvist tog den första skalpen när han blev historisk genom att hemföra föreningens första USM guld i Luleå i viktklassen 52 kg.

Tre år senare så var det tungviktaren Per-Olle Lindahl som vann guldet i Uppsala i klass +81 kg.

Den senaste USM vinnaren fick vi efter 29 år då Mihailo Andric knep guldet i Västerås i viktklass 85 kg.


Tävlingens TR-länk

 Här kan ni gå in och hämta matchlistor och även se lottningen i de olika viktklasserna.


http://www.liga-db.de/Turniere/VT/2016/SE/160214_USM/indexSWE.htm

Anmälda brottare

Antal anmälda deltagare: 194

Antal anmälda klubbar: 66

Senast uppdaterad: 9/2 kl. 16.00


Ungdom (122 st)


38/42 kg (10)

Jonathan Jednell Göteborgs AK

Leo Karlsson BK Atle

Hannes Hoffman BK Orion

Arvid Nilsson Limhamns BK

Victor Borgström BK Starke

Teo Jönsson BK Viking

Liam Sjögren Enköpings BK

Allan Behnam Enköpings BK

Joel Månsson Varbergs Bois

Buster Hesselbom Hököpinge BK

46 kg (12)

Niklas Öhlén Brännans IF

Gustav Lindeman Norbergs BK

Mustafa Jafari AK 77

Max Alfredsson Viskafors AK

Theo Zetterqvist Väsby BK

Samuel Trellid IK Sparta

Henrik Kettunen Haparanda SKT

Miru Olsson Örgryte IS

Amin Keder Västerås BK

Albin Borgström BK Starke

Noel Fredlund Arboga AK

Gustav Åstrand Kinna AK

50 kg (17)

Liam Mella Luleå Brottarklubb

Simon Sundberg BK Atle

Cavid Karimov BK Orion

Karl Samuelsson Heby BK

Thanawut Ylijääskö Östhammars BK

Hjulius Hjälm AK 77

Hugo Hubinett Väsby BK

Ajaj Puttichart BK Ore

Zacharias Gustavsson Bjuvs BK

Isac Florentin Sandvikens BK

Anton Johansson Kinna AK

Muhammed Ramze Draw Enköpings BK

David Södergran Enköpings BK

William Nilsson Uddevalla AK

Kevin Makota Ström Nykvarns BF

Linus Markusson Varbergs Bois

Shendrit Rexhepi Malmö Tigers

Simon Nilsson BK Pan Avanmäld 8/2

54 kg (14)

Simon Borkenhagen AK 77

Albin Jönsson BK Ore

Harry Boström BK Envig

Alexander Norström Örgryte IS

Timmy Sköld Norrtälje BK

Henri Halonen Haparanda SKT

Rasmus Claesson BK Starke

Murtaza Mohammedi Höörs BK

Ali Jawid Afzali Huskvarna AIK

Oliver Svensson BK Trim

Mikael Karlsson Skövde ABK

Nathan Philips Varbergs Bois

Isak Nordqvist BK Pan

Joel Persson Bergania

58 kg (17)

Sinan Redzep Limhamns BK

August Eriksson BK Ore

Anton Jalneskog Örgryte IS

Walter Wale Norrtälje BK

Inayatollah Mohzen Västerås BK

John Andersson BK Viking

Melvin Lindgren Arboga AK

Jafar Rezai Huskvarna AIK

Loke Persson BK Trim

Dayo Zang Enköpings BK

Anton Rosén Klippans BK

Samuel Nyberg Sundsvalls AIK

Radoslav Molin Malmö Tigers

Arvid Westlund Nilsson Hästveda BK

Marcus Tjörnby Marsvinsholms IF

Noel Nordqvist BK Pan

Nematula Shasri Hököpinge BK

63 kg (19)

Rikard Åhlén Brännans IF

Simon Sundgren Söderhamns BK

Carl Norberg Heby BK

Johan Lind AK 77

Hampus Pettersson AK 77

Lukas Ahlgren BK Ore

Rasmus Åström Västerås BK

Adam Nilsson BK Starke

Christoffer Dahlén Enköpings BK

Niklas Edlund Enköpings BK

Alex Beck Klippans BK

Erik Persson Klippans BK

Gustav Dahl BK Snar

Mattias Karhi Skövde ABK

Olle Spetz Varbergs Bois

Anton Månsson Varbergs Bois

Casper Månsson Varbergs Bois

Christian Johansson BK Pan

Alvar Lindsjö Bergania

69 kg (11)

Alexander Wiklander Brännans IF

Lucas Söderblom Söderhamns BK

Jack Nordström BK Bryggan

Sam Gundekvist BK Bryggan Avanmäld 7/2

Max Karlsson Västerås BK

Hugo Larsson Gällivare SK

Georg Jakimaininen Eslövs AI

Leon Rylander Enköpings BK

Edward Skog Östervåla AK

Fredrik Sjödén Sandvikens BK Avanmäld 1/2

Gustav Bengtsson Varbergs Bois

Viktor Krasniqi Malmö Tigers

Viktor Terävä Umeå brottning

76 kg (8)

Alexander Fredriksson AK Stålpojkarna

Ivar Salming AK 77

Alexander Azar Örgryte IS

Rickard Persson Kinna AK

Jakub Jankowski BK Athén

Martin Gistorp Svedala BK

Oskar Månsson Umeå brottning

Johan Nielsen Kumla BF

85 kg (9)

Mihailo Andric Limhamns BK

Jesper Helen Väsby BK

Oskar Svensson BK Ore

Jacob Logård Norrtälje BK

John Bernhardsson BK Starke

Fawad Ghulam Rasool Eslövs AI

Rickard Modig Karl Gustaf BK

Gustav Månsson Umeå brottning

Jordan Andreanidis Bergania

100 kg (5)

Fardin Anosheh BK Atlas

Farhad Anosheh BK Atlas

Linus Persson Höörs BK

Maximilian Eckhardt Varbergs Bois

Elias Kennryd Värnamo BK


Ungdom/Kvinnor (72 st)


38 kg (2)

Wilma Sjögren Hbg Wrestling Team

My Persson Hbg Wrestling Team

40 kg (4)

Moa Karlsson BK Atle

Ebba Söderqvist BK Ore

Moa Ackemark IFK Linköping

Caroline Kvist Hbg Wrestling Team

43 kg (7)

Joline Österlund Brännans IF

Tindra Olsson Dalby BK

Nellie Florentin Sandvikens BK

Evelina Kyrö BK Snar

Vera Wiippa  Råneå BK

Sara Bengtsson Varbergs Bois

Isabell Zaar Hbg Wrestling Team

46 kg (8)

Elin Ålberg Norbergs BK

Nelly Wallén Östervåla AK

Linn Landqvist Girlfighters BK

Gabriella Stiernfeldt BK Ore

Olivia Forsberg BK Envig

Jonna Malmgren Dalby BK

Linette Karlsson Viskafors AK

Jennica Källberg Mölntorps IK

49 kg (11)

Angelica Zettervall BK Atle

Tilde Zetterqvist Väsby BK

Fanny Gårdsnäs Västerås BK

Alva Köhler Gällivare SK

Nova Bergman BK Snar

Felicia Ruumensaari Råneå BK

Nora Svensson Värnamo BK

Alva Brännström Skönsbergs BK

Tua Holmgren Hbg Wrestling Team

Moa Hardegård Hbg Wrestling Team

Alma Borg BK Falkenberg

52 kg (14)

Wilma Norberg Heby BK

Sandra Salminen Östervåla AK

Ella Söderqvist BK Ore

Cecilia Eklöf IFK Linköping

Olivia Borglin BK Ore

Frida Ankarsten Örgryte IS

Ida Jönsson BK Viking

Filippa Strandberg Klippans BK

Ellen Nilsson BK Snar

Tyra Mandahl BK Athén

Belinda Andersson Skönsbergs BK

Naomi Söderberg Hbg Wrestling Team

Wilma Klaar Härnösands BK

Agnes Nygren Husums IF

56 kg (8)

Evelina Hulthén Väsby BK

Felicia Rosell Väsby BK

Elin Weman BK Ore

Sofia Svensson Örgryte IS

Wilma Persson Härnösands BK

Tilda Näslund Gällivare SK

Hanna Björklund Mölntorps IK

Sara Ahlgren Dalby BK Avanmäld 8/2

Tindra Greij BK Pan

60 kg (10)

Alva Svensson BK Ore Avanmäld 5/2

Elvira Jakobsson IFK Linköping

Nanny Jönsson Dalby BK

Emilia Jönsson Dalby BK

Emelie Silverin Kungsbacka BK

Miciel Wennström Gällivare SK

Liv Martinsson Gällivare SK

Malin Jönsson Uddevalla AK

Minna Ridderstråle BK Snar

Inez Arnesson Skönsbergs BK

Sara Nilsson Hbg Wrestling Team

65 kg (3)

Julia Fridlund BK Atle

Tindra Sjöberg Sundsvalls AIK

Julia Aldén Hbg Wrestling Team

70 kg (5)

Emma Möller Brännans IF

Josefine Nord Eslövs AI

Elin forsberg BK Athén

Luna Maletin Hbg Wrestling Team

Denise Makota Hbg Wrestling Team



Anmälda Klubbar

AK-77 (6)

Arboga AK (2)

BK Athén (3)

BK Atlas (2)

BK Atle (5)

Bergania (3)

Bjuvs BK (1)

BK Bryggan (1)

Brännans IF (5)

Dalby BK (5)

Enköpings BK (8)

BK Envig (1)

Eslövs AI (3)

BK Falkenberg (1)

Girlfighters BK (1)

Gällivare SK (5)

Göteborgs AK (1)

Haparanda SKT (2)

Heby BK (3)

Helsingborgs Wrestling Team (11)

Huskvarna AIK (2)

Husums IF (1)

Härnösands BK (2)

Hästveda BK (1)

Hököpinge BK (2)

Höörs BK (2)

Karl Gustaf BK (1)

Kinna AK (3)

Klippans BK (4)

Kumla BF (1)

Kungsbacka Wrestling Team (1)

Limhamns BK (3)

IFK Linköping (3)

Luleå BK (1)

Malmö Tigers (3)

Marsvinsholms IF (1)

Mölntorps IK (2)

Norbergs BK (2)

Norrtälje BK (3)

Nykvarns BF (1)

BK Ore (11)

BK Orion (2)

BK Pan (5)

Råneå BK (2)

Sandvikens BK (2)

BK Snar (5)

Skönsbergs BK (3)

Skövde ABK (2)

IK Sparta (1)

BK Starke (5)

AK Stålpojkarna (1)

Sundsvalls AIK (2)

Svedala BK (1)

Söderhamns BK (2)

BK Trim (2)

Uddevalla AK (2)

Umeå brottning (3)

Varbergs Bois (9)

BK Viking (3)

Viskafors AK (2)

Värnamo BK (2)

Väsby BK (6)

Västerås BK (5)

Örgryte IS (6)

Östhammar BK (1)

Östervåla AK (3)


 
Facebook/Instagram
Övrigt
Sponsorer