Europa – jordens näst minsta världsdel till ytan, men tredje folkrikaste. Men, när det kommer till brottning, är Europa den absolut tuffaste och svåraste världsdel att bli mästare i. Detta fenomen är som sagt inget nytt i brottningskretsar, och absolut inget som européerna själva har hittat på, utan det är fakta. Övriga världsdelar vet vilken kompetens Europa besitter, och vilken konkurrens som världsdelen innehar. Snart är det dags för ett nytt brottar-EM. I detta förnämliga sällskap har Limhamns BK en representant. Hugo Baff. Hugo är uttagen i viktklass 77 kilo. Sverige sänder totalt fem tävlande i den grek/romerska brottningen till årets EM-mästerskap i Tirana.
Det blev tyvärr lite fel med årtalen något inlägg tidigare, där det rätta ska vara enligt följande. EM har arrangerats sedan slutet av 1800-talet (1898). Därefter rullade det på med europamästerskap fram till och med 1939. Mellan åren 1940 – 1965 arrangerades det inga EM, med undantag för EM 1947 i Prag. År 1966 var därefter EM tillbaka på den stora brottningsscenen.
Limhamnsbrottningen fick sin första EM-mästare år 1926 när Sigfrid Hansson (tävlade för BK Kärnan) vann mästerskapet i Riga i den grek/romerska brottningen. Fram till och med andra världskriget (inklusive år1947) vann Sverige hela 36 EM-titlar (grek/romersk stil). Bland mästarna finns andra Malmöbrotttare som Gustav Malmström, Johan Richthoff, Gunnar Glans, Calle Westergren och Anders Ahlgren. Efter kriget blev det lite mer sparsamt för Sverige med både titlar och medaljer, eftersom fler länder anslöt och konkurrensen blev tuffare. Framförallt när forna Sovjetunionen gjorde sitt intåg på brottarmattorna på den tiden. Mästerskapet hårdnade, och Sverige fick givetvis inte samma utdelning när EM startade igång igen för sextio år sedan.
Nu är det som sagt Hugo Baff som har nöjet att få representera sitt land i europamästerskapet i brottning. Han ska få mäta sig med det yppersta toppskiktet. Han är redo både fysiskt och mentalt. I stort sett alla som deltar är stora brottningsländer, med duktiga utövare. Nu gäller först invägning och lottning. För oavsett sport, så är en lottning väldigt viktig när man tävlar på denna nivå. Efter invägning och lottning gäller det att få en bra känsla i sin inledande match, vilket ofta speglar övriga matcher i mästerskapet.
Det är som sagt mycket som händer, men vi alla vet att Sveriges 77 kilos-brottare är redo för sitt första europeiska mästerskap som senior.
Hugo inleder mästerskapet måndagen den 20 april