Det började med att vi i veckan uppmärksammade Axel Baff NM-silver vid ett av klubbens träningspass. Axel som vann NM-silver i Nyköping, Falster i söndags, och givetvis ville LBK fira detta med en obligatorisk mästerskapsbukett från
Söderblommor. I och med denna fina framgång kan vi även meddela att Axel är klar för sitt andra raka U20-EM, som i år arrangeras i Skopje, Makedonien i början av julimånad.
Framgångarna är givetvis inte slut där, utan idag lördag hade LBK en liten nätt trupp på tre brottare som deltog i årets Lergökakamp i Ängelholm. Nästintill 150 tävlande var på plats, och för LBK deltog: James Wahldén (47kg), Vincent Lindström (42kg) samt Hannes Sjöberg (42kg). Det var många glada ansikten när man klickade in på brottlott, eftersom James och Vincent vann varsin guldmedalj, och Hannes vann en silverpeng (mötte Vincent i finalen). Det blev alltså full pott, och detta efter frisk och vågad brottning från hela LBK-trion. Mycket bra grabbar!
Grattis för fin brottning, och tack till föräldrar som hjälpte till med coachningen!
Nästa tävling blir till kommande helg när årets Soft touch open går av stapeln i Göteborg. LBK sänder en trupp på tio brottare till en tävling som i år har nästan 800 deltagare. Det blir givetvis en intressant helg.
Men först håller vi tummarna för Hugo Baff som idag lördag åkte till Albanien. På måndag äntrar han EM-mattorna i Tirana, och vi är många, och inte bara i LBK, som håller tummarna för Hugo i hans första senior-EM. Lycka till!