Igår måndag gick nyheten ut om att LBK:s landslagsman, Hugo Baff är klar för sitt första seniora världsmästerskap. Mästerskapet arrangeras i Astana som är huvudstad i Kazakhstan, och VM:et kommer presenteras mellan den 24 oktober fram till och med den 1 november.
Mästerskapet inleds med den grek/romerska brottningen, och Hugos viktklass 77 kilo inleder tillsammans med 55, 60 och 82 kilo. Hugo går upp på VM-mattan lördagen den 24 oktober samt söndagen den 25 oktober.
Det är stort att LBK har en brottare i VM. Hugo kommer tillhöra viktklassens medaljkandidater med tanke på bedriften i våras då han blev bronsmedaljör i europamästerskapen i Tirana.
Senast en svensk herrbrottare blev världsmästare var när Martin Lidberg vann VM-guld i Paris 2003, vilket alltså är 23 år sedan. Hugo har alla möjligheter och förutsättningar att kopiera Martins bedrift, och vi är många i klubben och i övriga Brottarskåne som håller tummarna för en svensk medalj, och gärna en medalj genom Hugo Baff.
Nu väntar 7–8 veckors förberedelser inför Hugos VM-start, där mycket kommer att handla om att bygga upp och stärka den mentala styrkan inför mästerskapet.
Vi återkommer givetvis längre fram med mer information kring Hugo Baffs VM-debut.