Fullspäckad brottarhelg
2026-09-18 11:33
Det lär bli en intensiv tävlings/träningshelg för LBK-brottarna.
Imorgon lördag åker 6 tävlande Limhamnsbrottare till Kungsbacka. Tävlingen heter Kungsbacka Open och tävlingen har i dags dato över 400 anmälda deltagare. Från LBK kommer följande brottare till start:
Yasin Resne, James Wahldén, Frank Lindberg, Gabriel Lezama, Rahim Charania samt Hugo Lehtinen.
Efter lägret (söndag den 20/9) anordnar svenska brottningsförbundet ett breddläger för U17-brottarna. Där kommer 5 LBK-brottare delta. Förutom lördagens tävlingsbrottare som är Frank, Rahim, Gabriel och Hugo kommer även Yones Saado att medverka.
Hugo Baff är just nu på väg till Porec, Kroatien för en veckolång vistelse där bland annat tävling och träningsläger kommer ingå. Tävling nu på söndag (20/9), Valamar cup, och därefter läger fram till och med lördagen den 26 september. Detta blir Hugos sista framträdande på tävlingsmattan inför stundande världsmästerskapet i Astana, Kazakhstan den 24 – 25/10. Ett läger till (innan VM) hinner Hugo med, och det blir i Malmö den 1 – 4 oktober.
Stort lycka till!














